50 godina legendarnih albuma

Autor 30. rujna 2020.

1970. bila je značajna u svijetu glazbe, a albumi izdani te godine slave svoju 50. obljetnicu.

Najprodavaniji albumi ilustrirali su tadašnje vrijeme promjena, top ljestvice su dijelili i heavy metalci i hipiji, a glazbenice su napokon dospjele u prvih 10. Iako je prošlo već pedeset godina, danas se možemo složiti da su status kultnih albuma stekli zasluženo i da ih i dalje slušamo s velikim guštom.

Pa krenimo redom, 10 albuma po izboru redakcije:

Simon And Garfunkel:  ‘Bridge Over Troubled Water’

Peti ujedno i posljednji album američkog folk rock dua Simon & Garfunkel, izdan je za Columbia Records u siječnju 1970. Uz pomoć producenta Roya Haleeja, album je pratio zvuk njihovog već prepoznatljivog Bookends LP-a, djelomično se odmaknuvši od tradicionalnog stila i uz elementa rocka, R&B-ja, gospela, jazza, world glazbe i popa. Opisan je i kao njihov: ‘most effortless record and their most ambitious’.

Kad su 50-ih oformili duo, bili su poznati kao ‘Tom & Jerry’. Band se u vrijeme produkcije ovog albuma nosio s teškoćama, pa je tako npr. za pjesmu ‘The Boxer’ trebalo preko 100 sati da ju dovrše. Album je osvojio šest Grammyja.

Nico: ‘Desertshore’ 

Njemačka avangardna glazbenica Nico nakon ovog albuma s neoklasičnim elementima stekla je još veći kult fanova.

John Cale (The Velvet Underground) producirao je album, a ‘Janitor of Lunacy’ je bio tribute za prijatelja Briana Jonesa (The Rolling Stones), koji je preminuo godinu dana ranije. Na coveru se nalaze isječci iz filma La cicatrice interieure redatelja Philippea Garrela, a nekoliko pjesama s albuma našlo se na soundtracku spomenutog filma.

 

The Beatles: ‘Let It Be’

Iako fanovi Beatlesa često debatiraju koji je njihov posljednji album, Abbey Road ili Let It Be, zaključak je da je ovaj album posljednji izdan, dok je Abbey Road posljednji snimljen. Pjesma ‘Let It Be’ navodno je inspirirala Paula McCartneya dok je sanjao svoju majku ‘mother Mary’, iako mnogi misle da se radilo o biblijskoj Mariji.

12. po redu, album je Izdan 8. svibnja 1970. gotovo mjesec dana nakon što se band raspao. Kao i većina njihovih albuma dobro je prošao na top listama, iako je kritičar Richie Unterberger i velik dio njegovih kolega ovaj album opisao kao jedan od najkontroverznijih rock albuma u povijesti (u negativnom kontekstu).

Bob Dylan: ‘Self Portrait’

Dylanov deseti studijski album izdan je u lipnju 1970. za Columbia Records. Cover albuma naslikao je sam Dylan, koji je osim za glazbu, imao talent i za slikanje. U srednjoj školi je izbačen s natjecanja talenata jer je, eto, bio ekscentričan.

Bio je ovo njegov drugi dvostruki album, a sadrži mnoge obrade poznatih pop i folk pjesama. Iako su kritike albuma u ono vrijeme bile dosta loše, album je vrlo brzo postao ‘golden’ u SAD-u gdje se našao na broju 4, dok je u Velikoj Britaniji bio prvi.

David Bowie: ‘The Man Who Sold The World’

Prije 50 gdina, čovjek koji se identificirao kao ‘Thin White Duke’ izdao je album koji ga je lansirao u ‘superstar’ kategoriju, a čiji je naziv ostavio trag i u grunge pokretu. ‘The Man Who Sold The World’ predstavlja čovjeka koji se više ne prepoznaje.

Originalno je izdan za Mercury Records u Velikoj Britaniji, a na prednjem coveru je fotografija Bowieja obučenog u haljinu.  Doživio je veliki uspjeh od strane kritičara kao i komercijalni, a mnogi će se složiti da je ovaj album početak Bowiejevog ‘klasičnog perioda’.

Led Zeppelin: ‘Led Zeppelin III’

Treći studijski album engleskih rockera izdan je u listopadu 1970. Album se progresivno odmaknuo od čistog rocka prema folku i acousticu, a iako je hard rock utjecaj obavio veliki dio, band je pokazao da se može uhvatiti ukoštac i sa drugim žanrovima. Band je osnovan 1968. u Londonu, a unatoč upitnim kritikama imali su masu obožavatelja.

U to vrijeme zvali su se The New Yardbirds. Jimmy Page producirao je svaki njihov album, pa tako i ovaj.

Diana Ross: ‘Diana Ross’

Započela je svoju solo karijeru upravo ovim izdanjem. Svoj debi album plasirala je na vrh top ljestvica sa pjesmama ‘Reach Out and Touch (Somebody’s Hand)’ and ‘Ain’t No Mountain High Enough.’

Diana je bila nominirana za 12 Grammyja, a prvi je osvojila 2012. godine za ‘Lifetime Achievement Award.’

Neil Young: ‘After The Goldrush’

Prekrasno skovan i pesimističan, album ‘After The Goldrush’ treći je studijski album kanađanina Neila Younga. Pjesme su inspirirane scenarijem za istoimeni i nikad dovršeni film. Nije bio instant klasik, Rolling Stonesu je trebalo pet godina da ga proglasi remek djelom.

Bila je to posljednja suradnja Neila Younga i banda Crazy Horse, koji su se kao izvođači pojavili na tri od 11 pjesama.

Black Sabbath: ‘Paranoid’ 

Dosta pjesama s albuma nastalo je iz improvizacijskih nastupa.

Album su planirali nazvati ‘War Pigs’ (što objašnjava cover), ali izdavač je vjerovao da će to izazvati negativne rekacije ljudi koji su podržavali Vijetnamski rat. Pjesma ‘Paranoid’ nastala je nakon što su već zgotovili album, a Butler ju nije želio pjesmu jer jer mislio da zvuči slično kao ‘Communication Breadkdown’ od Zeppelina.

Stevie Wonder: Signed, Sealed & Delivered

Na vodećim pozicijama pop i r&b ljestvica, Steviejev 12. studijski album prvi je na kojem je dobio i credit za producenta.
Uz naslovnu hit pjesmu, obrada Beatlesa ‘We Can Work It Out’ donijela mu je Grammyja.

 

Želimo ti dobar tek uz legendarne hitove!


Gold Xmas

#legendarnihitovi

Current track

Title

Artist